Barion Pixel

Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Menü

Hasznos gabonák és hatásaik

2021. 02. 02. 11:14:00
Hasznos gabonák és hatásaik

Amikor tudatos táplálkozásba kezdünk, érdemes kategóriákra felbontani bevitt tápanyagaikat, illetve azoknak mennyiségét megfelelően elosztani étrendünkben. 

A táplálkozási piramis egyik alapkövét képezik a gabonafélék, azonban ezeket is fontos egy csoport helyett több külön szegmensként kezelni. 

Rozs

A rozs közeli rokonságban áll a búzával és az árpával. A rozsból őrölt liszt azonban kevesebb zsírt és több ásványi anyagot tartalmaz a búzából készült világosabb liszthez képest, ezáltal kedvezőbb hatást kifejtve az emberi szervezetre.  Egyébként kiváló ízű, és kedvező hatással rendelkezik bélműködésünkre is. Fogyasztása elősegíti továbbá a vércukorszintünk optimalizálását is.

Hajdina

A hajdina a diétás étrend egyik legkiválóbb összetevője. Valójában egy gyümölcsmag, nem rokona a kalászosoknak, tehát botanikai értelemben véve nem tartozik a gabonafélék közé. Hasonló elkészítési módjának köszönhetően azonban mégis ebbe a csoportba soroljuk.

Jellemző tápanyagai a többi gabonához hasonlóan főként a szénhidrát (56-77%) és az élelmi rostok (17-22%). Ezen felül olyan aminosavakat is tartalmaz, melyeket szervezetünk csak nagyon kis mértékben képes önállóan előállítani. Kalcium és Kálium is található benne, ráadásul gluténmentes, így kiváló részét képezi egy ilyen étrendnek is. A benne található rutin sokszorosára növeli a C- és E-vitaminok hatását, mely segíthet a sejtfalak regenerálódásában, illetve a daganatok és gyulladások kialakulásának megelőzésében is. Rosttartalma miatt hasznos lehet az energiaszegény diétát folytatók, valamint a cukorbetegek számára is. 

Köles

Szintén gluténmentes gabona a köles is, mely, habár magas fehérjetartalommal rendelkezik, könnyen emészthető. Egészségünkre gyakorolt pozitív hatásai szinte teljesen egyedülállóak. Erős lúgosító hatása van, azonban hosszabb időre eltelít, alacsony kalóriatartalmának köszönhetően pedig könnyen beépíthető bármely fogyókúrás étrendbe. Hölgyeknek kifejezetten megfelelő étel, mert magas szilíciumtartalma segít körmünk és hajunk megóvásában is. B-vitaminban is gazdag, így, ha fáradnak érezzük magunkat, elég elfogyasszunk egy tál köleskását, és máris újult erővel folytathatjuk napi teendőinket.

Bulgur

A bulgur alapjában véve tört búza. Magas rosttartalmának köszönhetően azonban a napi szükséglet akár 25%-át is képes kitenni. Az íze enyhén a dióéra emlékeztethet, állaga pedig a rizshez hasonló, azonban vitamin és ásványi anyag tartalomban jóval a rizs előtt áll. Glikémiás indexe is jóval alacsonyabb, mint a rizsnek, azonban a köleshez hasonlóan sok benne a B-vitamin, a dietetikusok is sűrűn javasolják fogyasztását. Fogyasztása jó hatással van agyunkra, javítja emlékezőképességünket, illetve az általános agyműködést is. Bulgurt fogyasztva enyhülnek belső gyulladásaink - cink, vas és niacin tartalmának köszönhetően, ezért védelmet nyújthat a csontritkulás vagy a cukorbetegség ellen.

Önmagukban természetesen nem minősülnek gyógyszernek, és nem segítenek a megelőzésben sem az előbbi gabonafélék, azonban rendszeres fogyasztásuk nagyban hozzájárulhat egészségünk fenntartásához.

Tartalomhoz tartozó címkék: Egészséges életmód

Keresés