Barion Pixel

Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Menü

Vitamint a gyermekeinknek? Melyiket és hogyan?

Vitamint a gyermekeinknek? Melyiket és hogyan?

Minden szülő tudja, hogy milyen fontos szerepet kapnak a gyermekek fejlődésében a vitaminok és ásványi anyagok. De kérdés, hogy mikor, melyiket és milyen mennyiségben kell vitamint adni a gyermeknek? Mire kell odafigyelni?

Sajnos köztudott tény, hogy Magyarországon nem figyelünk eléggé az egészséges étkezési szokások betartására, ami azt jelenti, hogy nem biztosítjuk magunk számára a szükséges napi vitaminbevitelt. Ez a gyermekek 3 éves kor körüli fejlődési szintjén is már megmutatkozhat és később komoly egészségügyi problémákhoz is vezethet, ha nem javítunk a helyzeten.

Pedig az egészséges étkezéssel teljes egészében biztosíthatja gyermeke számára a szükséges napi vitaminbevitelt, semmi másra nem lesz szüksége, csak pár szokás elsajátítására.

Az egészséges étkezés mikéntjét a legjobban egy ábrával lehet szemléltetni, amit a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége állított össze egy úgynevezett Okostányér néven.

Ezt az útmutatást követve könnyedén összeállíthatja gyermeke napi étrendjét úgy, hogy meglegyen az étkezésekben az összes szükséges vitamin és ásványi anyag.  

Mikor mit?

Az Okostányér mellett is érdemes azzal tisztában lennie, hogy melyik korban milyen vitaminokat igényel jobban gyermeke szervezete. Lássuk is.

Csecsemő: Már az anyuka pocakjából előbújva is nagyon fontos, hogy elegendő D-A-C-vitaminhoz, vashoz, jódhoz és kalciumhoz jusson hozzá a kicsi szervezete. Fontos tudni, hogy ha az anyuka kiegyensúlyozottan étkezik, akkor az anyatej tartalmazni fogja ezeket a vitaminokat és nem kell pluszba étrend kiegészítőket szedni.

1-3 éves kor: Ebben a korban is még a fejlődéshez szükséges D-A-C-vitaminra, a vasra, jódra és kalciumra kell odafigyelni, azonban a fő szerepet a vas fogja kapni. Ebben az időszakban a gyermekek vasszükséglete egy 6 évesével vetekszik, ezért ha nem figyelünk oda, vashiányos tünetek is jelentkezhetnek, ami elég gyakori hazánkban.

A-vitamin: 300-400 mcg (µg)

C-vitamin: 45 mg

D-vitamin: 15 mcg (µg)

Vas: 9 mg

Kalcium: 600 mg

Foszfor: 600 mg

4-8 éves kor: Elkezdődhet az az időszak, amikor már nehezebben eszi meg a gyermek a zöldséget és a gyümölcsöt, de nem szabad feladni, érdemes továbbra is a természetes vitaminforrásokat előtérbe helyezni.

A-vitamin: 500 mcg (µg)

C-vitamin: 50 mg

D-vitamin: 15 mcg (µg)

Vas: 10 mg

Kalcium: 700 mg

Foszfor: 600 mg

9-13 éves kor: Ez az a korszak, amikor a gyermekek teste drasztikus változásokat él meg, és megnövekedik a vitamin és energiaszükségletük is. A csontok és az ízületek védelme érdekében a kalcium bevitelre kell jobban figyelni.

A-vitamin: 700 mcg (µg)

C-vitamin: 50 mg

D-vitamin: 15 mcg (µg)

Vas: 10-12 mg

Kalcium: 1300 mg

Foszfor: 775 mg

Tartalomhoz tartozó címkék: Egészséges életmód

Keresés